niedziela , 22 Lipiec 2018

Home » Wiadomości » Była „RnS”, będzie „MdM”, jakie różnice?

Była „RnS”, będzie „MdM”, jakie różnice?

Listopad 9, 2013 3:03 pm by: Kategoria:Wiadomości Zostaw swój komentarz: A+ / A-

Rodzina na sowim a Mieszkanie dla młodych

Zgodnie z planami od stycznia 2014 roku ma wejść nowy system dopłat dla kupujących pierwszą nieruchomość – „Mieszkanie dla Młodych”. Program ma zastąpić znaną wszystkim „Rodzinę na Swoim” i od początku wzbudzał wiele emocji.

Zacznijmy od podobieństw – w nowym programie także obowiązywać będą limity powierzchni oraz cen. Ceny uzależnione będą od ogłaszanego, co kwartał przez wojewodę wskaźnika średnich kosztów budowy dla województwa i miasta wojewódzkiego. Dopłaty będą skierowane zarówno do małżeństw, jak i do singli.

Główną różnicą dla obydwu programów jest wyłączenie rynku wtórnego z dopłat. Na dofinansowanie w programie „MdM” liczyć mogą wyłącznie ci, którzy zdecydują się na zakup mieszkania od dewelopera. Obowiązujące limity powierzchniowe nie różnią się od tych z „RnS”, ale w nowym programie jest wyjątek umożliwiający zakup mieszkania lub domu większego. Wielodzietne rodziny mogą zakupić mieszkanie lub dom o 10 mkw. większe niż pozostali. Odpowiednio 95 mkw. dla mieszkań oraz 110 mkw. dla domów.

W obu programach barierą jest posiadanie nieruchomości – osoba nabywająca mieszkanie w ramach „MdM” otrzyma ją jedynie wtedy, gdy będzie właścicielem swojej pierwszej nieruchomości.

Kolejną różnicą jest wielkość dopłat, która uzależniona jest od ilości posiadanych dzieci. Większe dofinansowanie uzyskają ci, którym w ciągu 5 lat od momentu nabycia urodzi się drugie i kolejne dziecko.

Inaczej także zorganizowano sam system dopłat. Nabywca otrzyma teraz jednorazową zapomogę w momencie otrzymania kredytu, jako rodzaj wkładu własnego, a nie jak to było do tej pory w „RnS” dopłaty do odsetek.

Podsumowując wydaje się, że program „Mieszkanie dla Młodych” zawęża rodzaj nabywanej nieruchomości – wyłączenie rynku wtórnego. Natomiast z dofinansowania bardziej skorzystają ci, którzy posiadają rodziny wielodzietne. Posiadający minimum trójkę dzieci będą mogli dodatkowo wybrać większe mieszkanie lub dom.

Była „RnS”, będzie „MdM”, jakie różnice? Reviewed by on . Zgodnie z planami od stycznia 2014 roku ma wejść nowy system dopłat dla kupujących pierwszą nieruchomość - „Mieszkanie dla Młodych”. Program ma zastąpić znaną w Zgodnie z planami od stycznia 2014 roku ma wejść nowy system dopłat dla kupujących pierwszą nieruchomość - „Mieszkanie dla Młodych”. Program ma zastąpić znaną w Rating: 0

Zostaw komentarz

scroll to top