niedziela , 22 Lipiec 2018

Home » Wiadomości » Domy również z dopłatą w „MdM”?

Domy również z dopłatą w „MdM”?

Listopad 18, 2013 11:28 am by: Kategoria:Wiadomości Zostaw swój komentarz: A+ / A-

dom pietrowy z dofinansowaniem

Poszukujący dużych mieszkań w nowym programie „Mieszkania dla Młodych” mogą nie być do końca zadowoleni. Obowiązujący limit 75 mkw. powierzchni użytkowej (85 mkw. dla rodzin wielodzietnych) jest dość restrykcyjny, tym bardziej, że dopłata obejmie jedynie 50 mkw. Czy zatem jest jakaś alternatywa?

Alternatywą może być zakup domu jednorodzinnego. Limit  powierzchni w takim wypadku wynosi 100 mkw. powierzchni użytkowej (110 mkw. dla rodzin wielodzietnych). Wprawdzie dopłata nadal obejmie 50 mkw., natomiast metraż znacząco wzrasta. Dlatego takie rozwiązanie może okazać się bardzo atrakcyjne szczególnie dla rodzin z trójką i więcej dzieci. Dodatkowym atutem jest to, że dom często zawiera skosy (wysokość poniżej 1,9 m), więc de facto powierzchnia całkowita będzie jeszcze większa.

Problemem jest natomiast mała podaż domów, deweloperzy nie byli dotychczas zainteresowani budowaniem tego typu nieruchomości. Czy program sprawi, że pojawia się tego typu inwestycje? Całkiem prawdopodobne, szczególnie w gminach przyległych do miast wojewódzkich, gdzie ceny gruntów nie są tak wysokie jak w dużych miastach, a limity dopłat mogą zachęcić rodziny do zakupu niewielkich domów.

Osoby, które nie chcą kupować od dewelopera, a myślą o budowie domu w systemie gospodarczym, również będą mogli skorzystać z programu MDM. Limity powierzchni są identyczne, jak w przypadku zakupu, natomiast inny jest sposób dofinansowania. Nie można uzyskać dopłaty wkładu własnego do kredytu, ale za to można odliczyć część podatku VAT za materiały budowlane.

Reasumując program „Mieszkania dla Młodych” oferuje alternatywę w postaci domów jednorodzinnych dla osób poszukujących dużego metrażu. Decydując się na taki krok wybieramy gorszą lokalizację oraz musimy zapłacić wyższą cenę za nieruchomość. W zamian otrzymujemy jednak dom z własną działką, a więc większą intymność oraz swobodę, co jest ważnym argumentem szczególnie dla rodziny z gromadką dzieci.

Photo credit: seier+seier / Foter.com / CC BY

Domy również z dopłatą w „MdM”? Reviewed by on . Poszukujący dużych mieszkań w nowym programie „Mieszkania dla Młodych” mogą nie być do końca zadowoleni. Obowiązujący limit 75 mkw. powierzchni użytkowej (85 mk Poszukujący dużych mieszkań w nowym programie „Mieszkania dla Młodych” mogą nie być do końca zadowoleni. Obowiązujący limit 75 mkw. powierzchni użytkowej (85 mk Rating: 0

Zostaw komentarz

scroll to top