czwartek , 16 Sierpień 2018

Home » Wiadomości » Dostępność mieszkań a limity MdM

Dostępność mieszkań a limity MdM

Kwiecień 17, 2014 2:26 pm by: Kategoria:Wiadomości Zostaw swój komentarz: A+ / A-

Nowe limity MdM

W dniu 1 kwietnia BGK opublikował nowe limity cenowe dla mieszkań w programie MdM. W większości regionów limity MdM wzrosły, co potencjalnie oznacza, że dostępność lokali z rządowym wsparciem powinna być wyższa. Zobaczmy jakie są fakty.

To, jak dużo mieszkań zostanie zakwalifikowanych do dopłat decyduje relacja średnich cen mieszkań na konkretnym rynku pierwotnym do narzuconego limitu cenowego. W związku z tym jeśli owe limity nie mają pokrycia w realiach rynkowych oferta będzie znacznie uszczuplona, a my niekoniecznie znajdziemy mieszkanie spełniające nasze wymagania. Nie mniej jednak początek II kwartału 2014 roku oferuje nam wzrost liczby mieszkań z dopłatą MdM aż o 1/3 więcej niż w poprzednim kwartale.

W najlepszej sytuacji są – mimo niezmienionego limitu –  potencjalni nabywcy w Gdańsku i okolicach. Obecnie połowa lokali całego rynku spełnia wymogi programu Mieszkanie dla Młodych, co powoduje, że oferta jest tam bardzo szeroka. Kolejnym miastem, który znacznie zyskał na nowych limitach jest Poznań. Poprzez ponad 5% podniesienie poziomu limitów cen do dopłat kwalifikuje się niemal 1/3 mieszkań z tamtejszego rynku. Także w Warszawie i we Wrocławiu oferta mieszkań MdM się zwiększyła, przy czym w stolicy już niemal w każdej dzielnicy (oprócz Śródmieścia i Mokotowa) można znaleźć mieszkanie z rządową dopłatą.

Jednak pomimo szybkiego tempa sprzedaży lokali zakwalifikowanych do dopłat MdM sytuacja w Krakowie praktycznie rzecz biorąc nie uległa zmianie. Pomimo wzrostu limitu cenowego liczba mieszkań z dopłatą wzrosła nieznacznie, zatem można rzecz iż sytuacja na rynku praktycznie jest bez zmian.

Dostępność mieszkań a limity MdM Reviewed by on . W dniu 1 kwietnia BGK opublikował nowe limity cenowe dla mieszkań w programie MdM. W większości regionów limity MdM wzrosły, co potencjalnie oznacza, że dostępn W dniu 1 kwietnia BGK opublikował nowe limity cenowe dla mieszkań w programie MdM. W większości regionów limity MdM wzrosły, co potencjalnie oznacza, że dostępn Rating: 0

Foto: Foter.com / CC BY

Zostaw komentarz

scroll to top