niedziela , 22 Lipiec 2018

Home » Wiadomości » Jak załatwić formalności kredytowe, by dostać dopłatę do kredytu?

Jak załatwić formalności kredytowe, by dostać dopłatę do kredytu?

Styczeń 3, 2014 6:19 pm by: Kategoria:Wiadomości Zostaw swój komentarz: A+ / A-

Kredyt "Mieszkanie dla Młodych" - formalności kredytowe

Jeszcze przed wejściem w życie rządowego programu „Mieszkanie dla Młodych” dwa banki- PKO BP oraz Pekao S.A.- podpisały umowy o współpracy, w ramach których zainteresowani będą mogli zaciągać kredyty z dopłatami na zakup swojego pierwszego mieszkania. W kolejce czekało jeszcze 16 innych banków, które uczestniczyły w „Rodzinie na Swoim”.

Pomimo, iż o dopłaty mogą ubiegać się zarówno single jak i rodziny to jednak nie każdy się na nie kwalifikuje: program kierowany jest do wąskiej grupy odbiorców spełniających stawiane przez ustawodawcę wymagania. Dodatkowo jeszcze gdy już wiemy, że potencjalnie możemy starać się o dopłatę, musimy sprostać wymogom narzucanym przez bank, w którym chcemy zaciągnąć kredyt na inwestycję.

Rodzaj nieruchomości

Na wstępie bank będzie pytać czy będziemy chcieli nabyć mieszkanie lub dom. Sprawdzi także, czy nieruchomość położona jest na terenie Rzeczpospolitej Polskiej, czy powierzchnia jest objęta dopłatami oraz czy cena mieści się w narzuconych limitach. Będziemy musieli także oświadczyć, że nigdy przedtem nie byliśmy właścicielami nieruchomości mieszkaniowej (wyłączając nabycie w drodze spadku) lub czy nasz współmałżonek nigdy takowej nie posiadał. Jeśli odpowiemy twierdząco na powyższe pytanie to niestety ale nie będziemy już mogli korzystać w programu. Pamiętajmy także, że im większe i droższe lokum tym mniejsza może być nasza szansa na kredyt z dopłatą ponieważ zmniejsza się wtedy nasza zdolność kredytowa.

Stan cywilny i liczba dzieci

W zależności od tego czy pozostajemy w związku małżeńskim czy też nie oraz czy wychowujemy dzieci i ile zależy wysokość dopłat. Single oraz małżeństwa bezdzietne mogą liczyć na dopłaty w wysokości 10% natomiast osoby i małżeństwa wychowujące minimum 1 dziecko otrzymają 15% wsparcie. Jeśli natomiast w ciągu 5 lat od nabycia mieszkania urodzi się 3 lub kolejne dziecko będziemy mogli liczyć na kolejne 5% dopłaty. Należy zwrócić uwagę na mnogie konsekwencje: wychowywanie dzieci przyczynia się do wzrostu dopłat ale w ocenie banku spada nam zdolność kredytowa, ponieważ zależna jest ona od ilości osób będących na naszym utrzymaniu.

Okres kredytowania

Minimalnym okresem, na jaki możemy wziąć kredyt to 15 lat. Pamiętajmy jednak, że im dłuższy okres tym mniejsza rata. Dodatkowo wzrasta wtedy nasza szansa na pozytywną ocenę naszej zdolności kredytowej przez bank. Możemy także spłacić kredyt szybciej poprzez nadpłaty jednak takie działanie zazwyczaj jest objęte prowizją bankową.

Wiek kredytobiorców

Bank będzie chciał wiedzieć ile mamy lat- wszak z programu „Mieszkanie dla Młodych” mogą korzystać osoby, które nie ukończyły jeszcze 35. roku życia. Jeśli natomiast jesteśmy w związku  małżeńskim- pod uwagę będzie brany wiek młodszego z małżonków.

Historia kredytowa

Na samym końcu procesu ubiegania się o kredyt będziemy musieli przedstawić bankowi naszą historię kredytową oraz zaświadczenie o osiąganych dochodach, które umożliwią nam spłatę zadłużenia. Jeśli zatem w przeszłości nie mieliśmy problemów ze spłatą innych długów, nie ścigał nas komornik, instytucja państwowa lub firma windykacyjna oraz regularnie osiągamy dochody ze stosunku pracy lub działalności gospodarczej- możemy być niemal pewni pozytywnej oceny przez bank.

Jak załatwić formalności kredytowe, by dostać dopłatę do kredytu? Reviewed by on . Jeszcze przed wejściem w życie rządowego programu „Mieszkanie dla Młodych” dwa banki- PKO BP oraz Pekao S.A.- podpisały umowy o współpracy, w ramach których zai Jeszcze przed wejściem w życie rządowego programu „Mieszkanie dla Młodych” dwa banki- PKO BP oraz Pekao S.A.- podpisały umowy o współpracy, w ramach których zai Rating: 0

Zostaw komentarz

scroll to top