wtorek , 25 Wrzesień 2018

Home » Wiadomości » MdM – na co uważać przystępując do programu?

MdM – na co uważać przystępując do programu?

Grudzień 10, 2013 3:32 pm by: Kategoria:Wiadomości Zostaw swój komentarz: A+ / A-

Dom, mieszkanie dla młodych
Jak powszechnie wiadomo, rządowy program dopłat do zakupu mieszkań został zatwierdzony. Jego wejście w życie nastąpiło na początku roku 2014. Choć pomoc państwa znacznie ułatwia młodym zakup własnego M, to powinni oni jednak pamiętać o pewnych ograniczeniach.

 

Maksymalna powierzchnia mieszkania / domu.

Na wsparcie mogą liczyć single lub małżeństwa (w przypadku tych drugich będzie brany pod uwagę wiek młodszego małżonka), których nabywana nieruchomość w ramach programu będzie pierwszą w życiu. Mieszkanie nie może mieć powierzchni większej jak 75 mkw. i 85 mkw. w przypadku rodzin z dziećmi oraz odpowiednio 100 i 110 mkw. dla powierzchni w domu.

Najważniejsze zasady programu dopłat.

 

Maksymalna cena mkw. mieszkania, czyli wskaźnik x 1,1

Ograniczeniem jest cena nieruchomości, która powinna mieścić się w limitach cenowych dla danych lokalizacji. Niestety, realne ceny nieruchomości na danych rynkach powodują, że niekiedy ciężko będzie można znaleźć mieszkanie lub dom kwalifikujące się do programu. Dodając do tego limit powierzchni można się domyślić, iż nabywcy mogą mieć kłopot już na etapie poszukiwań.

Aktualne limity cen MdM

 

Kredyt „Mieszkanie dla Młodych” droższy niż tradycyjny?

Oferty kredytowe są zróżnicowane, niestety doświadczenie uczy by nie ufać do końca zapewnieniom bankowców. Część wykorzysta okazję i będzie oferowała kredyty z wyższą marżą oraz prowizją za udzielenie kredytu.

Jak wybrać najlepszy kredyt? Porównujmy marżę oraz prowizję. Te dwa składniki są ustalane przez każdy z banków indywidualnie. Porównanie da nam odpowiedź czy kredyt w banku X nie jest przypadkiem droższy niż w banku Y.

Lista banków kredytujących „Mieszkania dla Młodych” 

 

„Mieszkania dla Młodych” nie sprzedasz i nie wynajmiesz

Jeśli natomiast wszystko pójdzie gładko i młoda osoba stanie się właścicielem nieruchomości to potencjalnie czekają na nią kolejne problematyczne sprawy. Otóż właściciel mieszkania w ciągu pierwszych 5 lat od momentu nabycia nie może wynająć ani sprzedać swojej nieruchomości.  Nie może także stać się właścicielem innej – wyklucza się jedynie nabycie w drodze spadku. Dodatkowo lokum ma spełniać funkcje wyłącznie mieszkaniowe, także wykorzystanie go na prowadzenie własnej działalności gospodarczej będzie niemożliwe.

Złamanie któregokolwiek z tych zakazów może być bolesne w skutkach, gdyż grozi całkowitym zwrotem otrzymanych środków.

MdM – na co uważać przystępując do programu? Reviewed by on . Jak powszechnie wiadomo, rządowy program dopłat do zakupu mieszkań został zatwierdzony. Jego wejście w życie nastąpiło na początku roku 2014. Choć pomoc państwa Jak powszechnie wiadomo, rządowy program dopłat do zakupu mieszkań został zatwierdzony. Jego wejście w życie nastąpiło na początku roku 2014. Choć pomoc państwa Rating: 0

Foto: Scott / Flickr.com / CC BY-NC-ND

Zostaw komentarz

scroll to top