wtorek , 25 Wrzesień 2018

Home » Wiadomości » Na co zwrócić uwagę kupując mieszkanie od dewelopera

Na co zwrócić uwagę kupując mieszkanie od dewelopera

Marzec 3, 2014 12:08 pm by: Kategoria:Wiadomości Zostaw swój komentarz: A+ / A-

Mieszkanie od dewelopera dla Młodych

Rynek mieszkaniowy stale rośnie. Przybywa także nowych inwestycji, w których można znaleźć lokale zakwalifikowane na dopłaty Mieszkanie dla Młodych. Co jednak istotne mieszkania MdM bardzo często są w planach lub we wczesnych etapach budowy.

Dla przykładu zobaczmy jak sprawa wygląda w stolicy. Obecnie w Warszawie dostępnych jest ponad 13 tys. lokali z czego ok. 4 tys. to mieszkania ukończone gotowe do zamieszkania. Podobnie ma się rzecz w innych miastach np. w Krakowie na ponad 7 tys. mieszkań znajdujących się obecnie w sprzedaży ok. 2 tys. jest gotowych do użytku.

Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę kupując mieszkanie będące jeszcze w planie lub we wczesnym etapie budowy.

Przede wszystkim – rzetelna informacja

Mówi się, że we współczesnym świecie pierwszorzędną rolę odgrywa informacja. To prawda, szczególnie gdy mamy do czynienia z zakupem nieruchomości. Chcąc zatem cieszyć się własnym kątem przede wszystkim należy dokładnie sprawdzić czy wybrany przez nas deweloper odpowiednio informuje o konkretnej inwestycji np. czy znana jest przewidywana data zakończenia budowy lub czy miejsce parkingowe na samochód zawarte jest w cenie mieszkania czy też należy uiścić za nie osobną opłatę.

Kolejną sprawą, na którą należy zwrócić uwagę jest umowa, którą mielibyśmy podpisać oraz czy deweloper prowadzi rachunek powierniczy. Nie mniej istotnym jest fakt czy przygotowany prospekt informacyjny zawiera wszystkie niezbędne informacje nie tylko na temat samej inwestycji ale także na temat najbliższego sąsiedztwa osiedla. Teoretycznie zgodnie z ustawą deweloperską to firma sprzedająca mieszkania winna informować klientów o ryzyku powstania w pobliżu interesującego nas osiedla drogi ekspresowej lub torów kolejowych. Jednak warto zrobić wywiad samodzielnie lub poprosić o pomoc Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Wybieramy mieszkanie

Gdy już posiadamy podstawową wiedzę na temat inwestycji oraz okolicy, w której się znajduje przychodzi moment wyboru mieszkania. Nie możemy jednak popaść w zbytnią euforię, gdyż jest to niezwykle ważna chwila. Zapytajmy dewelopera m.in. o to, w którą stronę świata wychodzą okna poszczególnych pomieszczeń, czy przewidziano na terenie osiedla tereny rekreacyjne oraz czy firma posiada na nie odpowiednia zezwolenia i decyzje administracyjne bądź czy możliwa jest ewentualna modyfikacja pomieszczeń np. posiadł większej na dwie mniejsze.

Nie dajmy się nabrać na piękne wizje, o których możemy poczytać jedynie w ulotkach lub usłyszeć z ust przedstawiciela firmy deweloperskiej. Każdy element umowy, który wynegocjowaliśmy z firmą, zobowiązania jak i sankcje z tytułu ich niedotrzymania należy przenieść na umowę. A przede wszystkim doprecyzujmy metraż naszego M jak i sposób jego mierzenia oraz szczegóły w zakresie wykończenia.

Pamiętajmy o ustawie

Ustawa o ochronie praw nabywcy potocznie nazywana ustawą deweloperską sprawiła, że obecnie zakup mieszkania na rynku pierwotnym jest dużo bardziej bezpieczny niż sprzed kilku lat. Ustawa nakłada na deweloperów szereg obowiązków w tym wykonanie prospektu informacyjnego, który jest integralną częścią umowy. Pamiętajmy, że brak wymaganych wspomnianym aktem prawnym informacji jest podstawą do odstąpienia od niej.

Na co zwrócić uwagę kupując mieszkanie od dewelopera Reviewed by on . Rynek mieszkaniowy stale rośnie. Przybywa także nowych inwestycji, w których można znaleźć lokale zakwalifikowane na dopłaty Mieszkanie dla Młodych. Co jednak i Rynek mieszkaniowy stale rośnie. Przybywa także nowych inwestycji, w których można znaleźć lokale zakwalifikowane na dopłaty Mieszkanie dla Młodych. Co jednak i Rating: 0

Zostaw komentarz

scroll to top