wtorek , 25 Wrzesień 2018

Home » Wiadomości » Najczęstsze pytania o kredyty hipoteczne w programie MdM

Najczęstsze pytania o kredyty hipoteczne w programie MdM

Luty 28, 2014 12:59 pm by: Kategoria:Wiadomości Zostaw swój komentarz: A+ / A-

Pytania o kredyt Mieszkania dla Młodych

Program dopłat Mieszkanie dla Młodych ruszył na początku 2014 roku. Pomimo wcześniejszych zapowiedzi i informacji zainteresowani dopłatami nadal mają szereg pytań dotyczących ustawy. odpowiadamy na najczęstsze z nich.

- Czy kredyt MdM można nadpłacić lub spłacić wcześniej?

Istnieje taka możliwość gdyż zasady programu nie przewidują sankcji z tytułu wcześniejszej spłaty kredytu. Nie mniej należy zwrócić uwagę na umowę z bankiem, bardzo często takie działania obciążone są dodatkową prowizją.

- Czy środki finansowe MdM są traktowane jako wkład własny czy jako wcześniejsza spłata kredytu?

To zależy od okoliczności. Jeśli otrzymamy standardowe wsparcie dla bezdzietnych małżeństw to taka dopłata traktowana jest jako transza płatności przy transakcji z deweloperem, np. jako wkład własny do kredytu.

Natomiast jeśli w ciągu 5 lat od momentu zawarcia transakcji z deweloperem wspomnianemu małżeństwu urodzi się dziecko, dodatkowe 5% dopłaty z tego tytułu można zakwalifikować jako wcześniejszą spłatę.

- Czy jest możliwość przystąpienia do kredytu z np. rodzicami by zwiększyć swoją zdolność kredytową?

Owszem, jest taka możliwość. Mówi o tym Art. 6 pkt. 3 Ustawy MdM.

- Czy kryterium wieku 35 lat powinni spełniać rodzice przystępujący do kredytu wspólnie z beneficjentem MdM? Jak wpływa to na własność mieszkania?

Jeśli rodzice przystępują do kredytu jedynie w ramach poprawy zdolności to nie biorą udziału w programie wobec czego nie muszą spełniać kryterium wieku. Ponadto współudział w kredycie nie jest równoznaczny z nabyciem mieszkania.

Reasumując, rodzice mogą zaciągnąć kredyt by poprawić zdolność ale nie oznacza to, że mają udział w prawie własności mieszkania czyli nie są objęci kryteriami MdM jak beneficjent programu.

- Czy istnieje możliwość zaciągnięcia wyższej kwoty kredytu MdM niż wartość mieszkania, w celu przeznaczenia części środków na wykończenie lub remont lokum?

Niestety ale nie ma takiej możliwości. Program dotyczy jedynie zakupu mieszkania.

- Czy istnieje możliwość by w ramach kredytu MdM sfinansować zakup miejsca postojowego lub garażu będącego w pakiecie z mieszkaniem?

Takiej możliwości także nie przewiduje ustawa. MdM pomaga sfinansować zakup własnego M, bez części ewentualnie przynależnych do lokalu.

Najczęstsze pytania o kredyty hipoteczne w programie MdM Reviewed by on . Program dopłat Mieszkanie dla Młodych ruszył na początku 2014 roku. Pomimo wcześniejszych zapowiedzi i informacji zainteresowani dopłatami nadal mają szereg pyt Program dopłat Mieszkanie dla Młodych ruszył na początku 2014 roku. Pomimo wcześniejszych zapowiedzi i informacji zainteresowani dopłatami nadal mają szereg pyt Rating: 0

Zostaw komentarz

scroll to top