wtorek , 25 Wrzesień 2018

Home » Wiadomości » Ocena zdolności kredytowej – kulisy banków

Ocena zdolności kredytowej – kulisy banków

Marzec 13, 2014 11:10 am by: Kategoria:Wiadomości Zostaw swój komentarz: A+ / A-

Zdolność kredytowa w MdM

Ten, kto jest zainteresowany nabyciem nieruchomości przy pomocy programu Mieszkanie dla Młodych będzie musiał zaciągnąć kredyt w banku. Ponieważ zaciągane zobowiązanie z reguły jest długoterminowe banki skrupulatnie badają zdolność kredytową. Z naszego artykułu dowiesz się co ma na nią wpływ i czy jest szansa by ją poprawić.

Podstawowym czynnikiem przy ocenie zdolności kredytowej jest wysokość dochodów kredytobiorcy. Banki uśredniają ich wartość z ostatnich trzech miesięcy choć niekiedy nawet ocenie podlegają zarobki z ostatniego półrocza. Gdy nasze dochody są zbyt niskie oznacza to z reguły negatywną decyzję banku o przyznaniu kredytu choć mogą one zaproponować kredyt o niższej wartości niż wnioskowana kwota ale taki, na jaki pozwala nasza zdolność.

Należy w tym miejscu wyprostować pewne plotki krążące na temat formy, z której osiągamy nasze dochody. Owszem, najbardziej wiarygodnym klientem będzie dla banku osoba zatrudniona w oparciu umowy o pracę na czas nieokreślony. Natomiast zatrudniony na czas określony powinien mieć taką umowę zawartą na minimum 12 miesięcy a i niekiedy banki wymagają zaświadczenia od pracodawcy informującego o braku przeciwwskazań do przedłużenia umowy.

Co równie ważne – nieprawdą jest, że zatrudnieni na umowach cywilnoprawnych lub osoby prowadzące działalność gospodarczą nie mają możliwości zaciągnięcia kredytu hipotecznego. W ych przypadkach będziemy musieli udokumentować nasze dochody z okresu co najmniej 12 miesięcy, a dla samozatrudnionych okres ten wynosi minimum 24 miesiące. Niekiedy także możemy zostać poproszeni o złożenie zaświadczenia na temat realnych kosztów wykonywania takich umów.

Kolejnym czynnikiem są wydatki. Bank bierze pod uwagę stałe koszty związane z konsumpcją, samochodem lub innymi rachunkami za mieszkanie a także zbada czy osoba zaciągająca kredyt hipoteczny posiada inne zadłużenia np. pożyczki. Dowie się także czy były one spłacane regularnie i terminowo, co z pewnością wpłynie na korzystną ocenę potencjalnego kredytobiorcy. Jeśli natomiast było przeciwnie – może zamknąć nam drogę do uzyskania finansowania.

Banki za wydatki kwalifikują także limity na kartach debetowych bądź kredytowych niezależnie od faktu czy są one spłacane regularnie czy nawet wykorzystywane. Jest to traktowane jako stałe zobowiązanie zatem gdy obawiamy się o swoją zdolność kredytową warto pomyśleć o zlikwidowaniu debetu na kartach.

Korzystnym rozwiązaniem stosowanym przez banki jest możliwość zaciągnięcia kredytu przez kilku współkredytobiorców. Mogą nimi być rodzice, małżonkowie , osoby prowadzące wspólne gospodarstwo domowe, rodzeństwo, dzieci lub też właściciele nieruchomości. Osoba, która posiada odpowiednio wysokie dochody i dobrą historię kredytową z pewnością wpłynie na poprawę ogólnej zdolności przy rozpatrywaniu wniosku. Jednak musi to być ktoś nam dobrze znany.

Reasumując – przed zaciągnięciem kredytu dogłębnie przeanalizujmy oferty banków oraz zbadajmy swoją zdolność kredytową. Pamiętajmy także, że nasza ocena jako potencjalnego kredytobiorcy może kształtować się na różnym poziomie w zależności od wybranego przez nas banku, co w konsekwencji skutkuje mniej lub bardziej korzystnymi ofertami kredytowymi.

Ocena zdolności kredytowej – kulisy banków Reviewed by on . Ten, kto jest zainteresowany nabyciem nieruchomości przy pomocy programu Mieszkanie dla Młodych będzie musiał zaciągnąć kredyt w banku. Ponieważ zaciągane zobow Ten, kto jest zainteresowany nabyciem nieruchomości przy pomocy programu Mieszkanie dla Młodych będzie musiał zaciągnąć kredyt w banku. Ponieważ zaciągane zobow Rating: 0

Zostaw komentarz

scroll to top